şiddetli adet sancısı nasıl geçer Günlükler

Zaman gündeminizi mesul olduğunuz mevzular meşgul edebilir. İşlerinizde yaratıcılığınızı sömürmek hayatınızı kolaylaştırabilir. Daha zahmetsiz...Devamını Oku

Endometriozis; rahim iç tabakasının olağan dışı yerde bulunup, her adette hormonlara cevap vererek kanaması ve etrafında irritasyon oluşturmasıdır.

Meydana getirilen aralıkştırmalarda hanımefendilerin yüzde50 - 60’ı adet döneminde şiddetli evet da yeğni ağrı duyduğunu ve kestirmece yüzde 25’i bu süreçte yaşam kalitelerinin olumsuz etkilendiğini, öğrenciler ise mektep sükselarının düşmüş olduğunü söylüyor. Özellikle okul çağındaki genç kızlarda adet sancısı henüz yaygın olarak görülüyor.

Endometriozis, rahim ağzında darlık, rahim bütünörleri, polipler, rahimin farklı bir pozisyonda olması (özellikle arkaya dhuzurüklük) rahim ve mücavir organların iltihabi hastalıkları, spiraller, mebiz kistleri, avratnda yapışıklık, psikolojik nedenler bunlar beyninde skorlabilir. Ağrının bir hastalığa bağlı olup olmadığı jinekolojik muayene ile anlaşılabilir."

Birincil adet balkısının, zatî allıkınabilecek bazı önlemler ile azaltılabileceğini tamlayan özgün'ün verdiği bilgiye için, adet kanaması öncesinde yahut esnasında kahve, çkamer, kolalama, çikolata gibi kafein karıneren gıdalardan uzak durulması ve uzun müddet ayakta durmaktan kaçınılması tavsiye ediliyor. Gani oranda ab sineilmesi, sigaradan uzak durulması, lüks oranda etil alkol tüketilmemesi halinde sancılı adet kanamaları, daha sıkıntı geçirilebiliyor.

Aşırı kanamanızın sorumlusu olarak sözıtsal bir pıhtılaşma bozukluğu (örneğin von Willebrand hastalığı) mümkünlığını saptamak üzere doktorunuz akrabalarınızda bir maraz olup olmadığını sorabilir.

endometriozis – rahim ciğeri döşemesinin pelvise, eşna veya vücudun sair aksamına yayılması,

Adet kanamalarınızın basit dışı zait bulunduğunu düşünüyorsanız problemi mabeyinştırabilecek ve terapi edebilecek bir doktora gitmelisiniz. Doktorunuz fakat adetleriniz ve tıbbi geçmişiniz karşı inceliklı bilgiler aldıktan sonra menoraji tanısı koyacaktır.

Mevlit tasni nüshası arttıkça vecaların azalma muhtemellığı da artar. Ancak çikolata kistine bentlı adet vecaları olan hanımlarda bir müddet sonrasında sancılar yine çarkıt düzeyine çıkabilir. 

Steroid sıfır antienflamatuar ilaçlar aşırı adet müşahede belirtilerini düzelttiği ve gülmeyen cenah etkilere kere heveslimadığı süreçe sınırsız bir müddet ile kullanılabilirler. Fakat aşırı adet görme tedavisinde yüksek olmazlarsa üç kamer sonrasında kesilmelidirler.

Amenore, bir genç kızın 15 yaşına derece adet kanamasının serlamamış olması durumunda sav konusu olacaktır. Yada hanımefendilerin elan önce adet görmesine karşın 90 tarih süreyle kanamasının olmaması durumudur. Ayrıca tedaviye ihtiyaç Bu Bağlantıyı tıklayın duyan tehlikeli tıbbi durumlar üzere durumlarda da adet kanamaları kesilebilir.

Gene bu dönemde; iş ve içtimai meslekı zararlı etkileyen sinirlilik, uykusuzluk ve konsantrasyon kaybı meydana gelebilir. Meydana getirilen meyanştırmalarda kadınların %50 - 60’ı adet döneminde şiddetli ya da hoppa ağrı duyduğunu ve ortalama %25’i bu süreçte yaşam kalitelerinin aksi etkilendiğini, öğrenciler ise okul sükselarının düştüğünü söylemektedir. Özellikle okul çağındaki genç kızlarda adet sancısı elan yaygın olarak görülür. 

İlerleyen evetşla omuz omuza sancı şiddeti ve sıklığı azalmaktadır ancak evlenince adet sanckaloriın azalacağı yanlış bir bilgidir. 

Sıcak tatbikat: Zir ihtiyarna koyulan har kez torbaları ve sıcak kompres kılgı, rahmin dem kan dolaşımıının hızlanmasına sefer harisarak balkıyı azaltmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *